Inactive Calendar
SSD412
Last updated:
5/15/2017 1:36 pm
Calendar
Sign In
More
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
close
Today
May
2016
Month
Week
Day
List
Week
Day
List
Month
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
1
TBD
Pack the Park 5K Family Fun Run
10:00a
BC PTA Outdoor Classroom/Garden Project Work Party!
2
KMS - O=ODD *SPECIAL TESTING WEEK SCHEDULE
KMS - Progress Report / Data Dashboard Day
SC A Day (All Classes)
SC Staff Appreciation Week
SW A Day
7:15a
SW Meeting 1109 - Wellington
7:50a
SW AP Testing
8:00a
SW Meeting 1202 - Moquin
8:30a
BC WatchDOGS Volunteer - Katele Salelo - Grabow
8:30a
KMS - SMARTER BAL TESTING - ENGLISH CAT
9:30a
SW Meeting 2208A - Hufford
10:30a
BC Community Story Time in the Library 10:30-11am
11:30a
BC PTA Staff Luncheon
12:00p
SW Meeting 1109 - Grace Weigel
2:45p
HT - Primary (K-3) SING -Incoming Kindergarten Families Invited!
2:45p
SW Homework Club - 1603
2:45p
SW PLC or Dept. Meeting Time
3:05p
PW Legos Jr Robotics 4-6th
3:05p
PW Visual Arts K-2
3
BC Newsbriefs
KMS - E=EVEN
KMS - E=EVEN *SPECIAL TESTING WEEK SCHEDULE
PW Assessment Testing 5th and 6th Grade
SC E Day (Even Classes 2,4,6)
SW E Day
7:30a
SW Meeting 1109 = Hernandez
7:50a
SW AP Testing
8:00a
SW Meeting 1202 - Cha
8:30a
KMS - SMARTER BALANCE TESTING MATH CAT
9:30a
SW Meeting 2208A - Hufford
10:30a
SW Counseling Office Staff Meeting - 1109
12:10p
SW Shoreline Parks & Recreation Outreach - 1603 Alumni Room
2:40p
SW Meeting 1109 - Joette Larson
2:45p
SW Homework Club - 1603
2:45p
SW SST Meeting 1202 - Cha
3:00p
BC Axis and Allies Club Grds 4-6 - Rm 25 3-4pm
3:00p
BC Creative Authors' Workshop - 5th & 6th Grd - Rm 22
3:00p
BC Jump Rope Club 2 Grds K-6 Tues. 3-4pm
3:00p
BC PTA Creative Coding 4 Kids - Computer Lab - Grds 3-6 - 3-4:30pm
3:00p
BC STEM Club Grd 4 Rm 20 3-4pm
3:05p
PW Glass Art K-6th
3:05p
PW Japanese K-6th
3:05p
PW Soccer K-3
3:05p
PW Taekwondo K-2
4:30p
BC Zumba Class (Adult)In Gym Instructor is Jessica Gleason 4:30-5:30pm
7:00p
EL PTA Board Meeting
7:00p
LFP Music Showcase
7:00p
SW PTSA Board Meeting - Career Center
4
KMS - A=ALL DAY *SPECIAL
KMS - SMARTER BALANCE TESTING CLASSROOM ACTIVITY
PW Assessment Testing 5th and 6th Grade
SC O Day (Odd Classes 1,3,5)
SW O Day
7:50a
SW AP Testing
9:00a
SW Meeting 1109 - Jordan
9:30a
SW Meeting 2208A - Hufford
1:50p
BC Kindergarten Fire Truck Visit at BC for rms 1, 2, 3, & 4
2:45p
SW Homework Club - 1603
2:45p
SW Meeting 1202 - Cha
3:00p
BC French Club Grds 1-6, - 3-4:20pm - Location M3
3:00p
BC PTA Drama Club Grds K-6 Gym 3-4:45pm
3:05p
PW Dance Hip Pop 3-6th
3:05p
PW Football 3-6th
3:05p
PW Improvisational Comedy 3-6th
3:05p
PW Spanish K-6th
3:45p
EIN Track & Field @ Meadowdale
3:45p
EIN Track & Field Voyager and Olympic View @ Einstein
6:00p
BC Yoga Class for Adults - $10 Drop-In Fee
7:00p
KMS - Chamber Music Concert
7:00p
SC Booster Club Meeting, Library
7:00p
SW Concert - Emily Asher's Garden Party - Main Theater
5
KMS - O=ODD *SPECIAL TESTING WEEK SCHEDULE
PW Assessment Testing 4th Grade
SC E Day (Even Classes 2,4,6)
SW E Day
7:00a
SW Meeting 1109 - Dillard
7:00a
SW T-Bird Breakfast - Career Center
7:15a
SW Meeting 1202 - Cha
7:45a
BC Moms and Muffins
7:50a
SW AP Testing
8:30a
KMS - SMARTER BALANCE TESTING ENGLISH PT. 1
8:30a
SW Meeting 1202 - Richards
9:15a
RC Della & Steadman Watershed Field Trip
9:30a
SW Meeting 2208A - Hufford
2:45p
SW ELL Meeting 1202 - Levit, Lachman, Sargent
2:45p
SW Homework Club - 1603
2:45p
SW Meeting 1008B - Cha
3:00p
BC PTA Chess Club Wizards Grds K-6 Library 3-4pm
3:00p
BC PTA Smart With Art Grds K-6 M3 3-4:15pm
3:00p
BC STEM for 6th Grade in rm 22 3-4:10pm
3:00p
BC TALENT SHOW AUDITION/REHEARSALS - K-6 GYM 3-4:30PM
3:00p
PW Advanced Steel Drums
3:05p
PW Chess K-6th
3:05p
PW Culinary Arts First Session 2-6th
3:05p
PW Game Design
3:05p
PW Soccer K-3 Thursday Group
3:05p
PW Talent Show Prep Class K-6th
3:30p
SW Grade Upload to Data Dashboard
3:45p
KMS Track Meet (HOME)
7:00p
EL Musical - The Amazing Ever-Changing Alice in Wonderland
6
KMS - E=EVEN *SPECIAL TESTING WEEK SCHEDULE
SC O Day (Odd Classes 1,3,5)
SW O Day
7:50a
SW AP Testing
8:00a
EL PTA Moms and Muffins
8:30a
KMS - SMARTER BALANCE TESTING ENGLISH PT. 2
8:30a
SW Transition Team Staff Mtg. - 1202
8:30a
WatchDOGS Volunteer - Mike Scanlon - Grabow
12:30p
SW English Class Event - Main Theater - Knox
12:45p
SW English Class Event - Black Box Theater - Stearns
1:00p
SW Meeting 1109 - Richards
2:00p
EL Musical Assembly - The Amazing Ever-Changing Alice in Wonderland
3:00p
BC Axis and Allies Club Grds 4-6 - Rm 25 3-4pm
3:00p
BC PTA 1 0n 1 Flag Football Grds 2-5 Gym 3-4pm
3:05p
PW Drama K-6th
3:05p
PW French K-6th
3:05p
PW Legos Jr Engineer K-3
3:05p
PW Visual Arts 3-6th
8:00p
SC Spring Dance, Commons (Cheer Team)
7
EIN SKMEA Middle School Solo and Ensemble Festival
KMS - SKMEA Solo/Ens Festival
7:30a
SW SAT - Moquin
9:00a
SW AP Biology Review - 2405 - Kelly
10:00a
RC Salmon Release
8
9
KMS - A=ALL *SPECIAL TESTING TODAY
KMS - A=ALLL *SPECIAL SCHEDULE
SC A Day (All Classes)
SW A Day
7:45a
SW Living Voices - Main Theater - Gilman
7:50a
SW AP Testing
8:30a
KMS - SMARTER BALANCE TESTING MATH
8:30a
WatchDOGS Volunteer - Greg Catt - Norling/Mar
9:30a
SW Meeting 2208A - Hufford
11:00a
BC Popcorn Monday
12:00p
SW Meeting 1109 - Grace Weigel
2:45p
SW Homework Club - 1603
2:45p
SW PLC or Dept. Meeting Time
3:00p
BC Soccer Club Grds 1 & 2 3-4pm Mondays
3:05p
PW Legos Jr Robotics 4-6th
3:05p
PW Visual Arts K-2
5:30p
School Board Study Session
7:00p
LFP 5th/6th Grade Spring Concert
7:00p
Regular School Board Meeting
7:00p
SW Boosters Meeting - Career Center
10
KMS - E=EVEN
PW Assessment Testing 3rd Grade
RC 6th Grade Camp
SC E Day (Even Classes 2,4,6)
SW Culinary Arts 1202 - Dillard
SW E Day
7:30a
SW Meeting 1109 - Dunbar
7:50a
SW AP Testing
8:00a
SW Meeting 1008B - Cha
8:30a
BC WatchDOGS Volunteer - Bob Littell - Neble/Jones
9:30a
SW Meeting 2208A - Hufford
10:30a
SW Counseling Office Staff Meeting - 1008B
11:00a
SW Team Training 1603 - Elder
12:15p
SW Meeting 2208A - Grace Weigel
1:30p
SW Meeting 2208A - Moquin
2:45p
SW Homework Club - 1603
2:45p
SW SST Meeting 1008B - Cha
3:00p
BC Axis and Allies Club Grds 4-6 - Rm 25 3-4pm
3:00p
BC Creative Authors' Workshop - 5th & 6th Grd - Rm 22
3:00p
BC Jump Rope Club 2 Grds K-6 Tues. 3-4pm
3:00p
BC PTA Creative Coding 4 Kids - Computer Lab - Grds 3-6 - 3-4:30pm
3:00p
BC STEM Club Grd 4 Rm 20 3-4pm
3:05p
PW Glass Art K-6th
3:05p
PW Japanese K-6th
3:05p
PW Soccer K-3
3:05p
PW Taekwondo K-2
4:30p
BC Zumba Class (Adult)In Gym Instructor is Jessica Gleason 4:30-5:30pm
5:15p
SC Site Council Meeting
7:00p
RC PTA Board Meeting
7:00p
SC PTSA Meeting, Library
11
KMS - O=ODD
PW Assessment Testing 3rd Grade
RC 6th Grade Camp
SC O Day (Odd Classes 1,3,5)
SW Culinary Arts 1109, 1202 - Dillard
SW O Day
7:00a
SW Meeting 1008B - Zwack
7:50a
SW AP Testing
9:30a
SW Meeting 2208A - Hufford
11:00a
SW Meeting 1008B - Moquin
12:10p
SW National Honor Society Meeting - Main Theater
2:45p
SW Homework Club - 1603
2:45p
SW Meeting 1008B - Cha
3:00p
BC PTA Drama Club Grds K-6 Gym 3-4:45pm
3:05p
PW Dance Hip Pop 3-6th
3:05p
PW Football 3-6th
3:05p
PW Improvisational Comedy 3-6th
3:05p
PW Spanish K-6th
4:30p
SW Western Washington University Seminar - Library
6:00p
BC Yoga Class for Adults - $10 Drop-In Fee
6:30p
HT - HT/PTA Board Meeting
7:00p
PW PTA MEETING
12
KMS - E=EVEN
PW Assessment Testing 5th Grade
PW Assessment Testing 6th Grade
RC 6th Grade Camp
SC E Day (Even Classes 2,4,6)
SW Culinary Arts 1109, 1202 - Dillard
SW E Day
7:50a
SW AP Testing
8:00a
SW Social Studies Guest Speaker Program - Black Box Theater - Hunter
8:30a
BC WatchDOGS Volunteer - Matt Sokolowski - Shin/Pitts, Mar
9:30a
HT - 1st Grade Field Trip to Pacific Science Center (Rms 5, 7, 8 , 10)
9:30a
SW Meeting 2208A - Hufford
12:10p
SW Math Department Meeting 3101 - Fisher
2:00p
SW Meeting 1008B - Wachtel
2:45p
SW Homework Club - 1603
2:45p
SW Meeting 1008B - Cha
3:00p
BC PTA Chess Club Wizards Grds K-6 Library 3-4pm
3:00p
BC PTA Smart With Art Grds K-6 M3 3-4:15pm
3:00p
BC STEM for 6th Grade in rm 22 3-4:10pm
3:00p
BC TALENT SHOW AUDITION/REHEARSALS - K-6 GYM 3-4:30PM
3:00p
PW Advanced Steel Drums
3:05p
PW Chess K-6th
3:05p
PW Culinary Arts First Session 2-6th
3:05p
PW Game Design
3:05p
PW Soccer K-3 Thursday Group
3:05p
PW Talent Show Prep Class K-6th
3:45p
EIN Track and Field @Kellogg
3:45p
KMS Shoreline Championship Track Meet (HOME)
6:00p
SW Culinary Arts Dinner - Dillard
6:30p
BC Family Movie Night - "UP"
7:00p
LFP PTA Board Meeting
7:30p
SC Spring Play Opens, Theater
13
KMS - O=ODD DAY
Parent Input Forms Due to Office May 13, 2016
RC 6th Grade Camp
SC O Day (Odd Classes 1,3,5)
SW O Day
7:50a
SW AP Testing
8:00a
SW Social Studies Guest Speaker Program - Black Box Theater - Hunter
8:30a
SW Principal's Coffee Hour - 1202
8:30a
SW Transition Team Staff Mtg. - 1008B
8:30a
WatchDOGS Volunteer - Jeremiah Thompson - Schmidt
9:40a
SW Community Service Senior Meeting - Main Theater
3:00p
BC Axis and Allies Club Grds 4-6 - Rm 25 3-4pm
3:00p
BC PTA 1 0n 1 Flag Football Grds 2-5 Gym 3-4pm
3:05p
PW Drama K-6th
3:05p
PW French K-6th
3:05p
PW Legos Jr Engineer K-3
3:05p
PW Visual Arts 3-6th
6:00p
BC PTA Spring Dance
6:00p
SW Basketball Alumni Fundraiser - Main Gym, Aux. Gym
6:30p
SW Drama Thespian Initiation - Main Theater
7:30p
SC Spring Play, Theater
14
9:00a
SW Basketball Alumni Fundraiser - Main Gym, Aux. Gym
9:00a
SY Embrace Syre Grounds Clean-Up
7:30p
SC Spring Play, Theater
15
10:00a
BC PTA Outdoor Classroom/Garden Project Work Party!
2:00p
SC Spring Play, Theater
16
No School, Staff Work Day
EIN Non-Student Day
Non-Student Workday - P/C
PW Non Student Work Day
SW Non-Student Work Day - AM Staff Meeting, PM Individual Time
17
BC Newsbriefs
KMS - E=EVEN
KMS - Progress Report / Data Dashboard Day
PW Assessment Testing 4th Grade
SC E Day (Even Classes 2,4,6)
SW E Day
7:00a
SW Meeting 1109 - Zwack
7:45a
SW SBAC Testing - 1603 - Moquin
8:00a
SW Meeting 1202 - Cha
8:30a
BC WatchDOGS Volunteer - Douglas Woods - Holdridge
9:30a
RC Laviola & Ramfar Nat Geo Field Trip
9:30a
SW Meeting 2208A - Hufford
9:40a
SW EOC Biology Meeting - Library - Crocker
10:30a
SW Counseling Office Staff Meeting - 1109
12:00p
SW Shoreline Parks & Recreation Outreach - 1603 Alumni Room
2:45p
SW Homework Club - 1603
2:45p
SW Meeting 1109 - Ceesay
2:45p
SW SST Meeting 1202 - Cha
3:00p
BC Axis and Allies Club Grds 4-6 - Rm 25 3-4pm
3:00p
BC Creative Authors' Workshop - 5th & 6th Grd - Rm 22
3:00p
BC Jump Rope Club 2 Grds K-6 Tues. 3-4pm
3:00p
BC PTA Creative Coding 4 Kids - Computer Lab - Grds 3-6 - 3-4:30pm
3:00p
BC STEM Club Grd 4 Rm 20 3-4pm
3:05p
PW Glass Art K-6th
3:05p
PW Japanese K-6th
3:05p
PW Soccer K-3
3:05p
PW Taekwondo K-2
4:30p
BC Zumba Class (Adult)In Gym Instructor is Jessica Gleason 4:30-5:30pm
5:30p
SW Water Polo Team Banquet - Commons
18
KMS - O=ODD
PW Assessment Testing 5th Grade
PW Assessment Testing 6th Grade
SC O Day (Odd Classes 1,3,5)
SW O Day
7:00a
SW Meeting 1008B - O. Hernandez
7:15a
SW Meeting 1202 - Cha
7:30a
SW AP Late Testing - 1109 - Greenway
8:30a
BC WatchDOGS Volunteer - Mike Horstmanshof - Cornelius/Ebisu
8:50a
RC Class Pictures
9:30a
SW Meeting 2208A - Hufford
9:40a
SW EOC Biology Meeting - Library - Crocker
9:40a
SW Fall Sports Meetings - Main Gym, Auxiliary Gym
12:00p
SW National Honor Society Officer Elections - Main Theater
1:00p
SW Meeting 1202 - Cha
2:45p
SW Homework Club - 1603
2:45p
SW Meeting 1008B - Maki-Richards
3:00p
BC PTA Drama Club Grds K-6 Gym 3-4:45pm
3:05p
PW Dance Hip Pop 3-6th
3:05p
PW Football 3-6th
3:05p
PW Improvisational Comedy 3-6th
3:05p
PW Spanish K-6th
6:00p
BC Yoga Class for Adults - $10 Drop-In Fee
6:00p
SW Meeting - Career Center - Senior Spree
6:30p
Shoreline Special Needs PTSA Meeting
7:00p
BC PTA Meeting 7-8:15pm
7:00p
EL 5th & 6th Grade Band and Orchestra Concert
7:00p
SY PTA Golden Acorn and Outstanding Educator Award Presentation
19
KMS - E=EVEN
PW Assessment Testing 3rd Grade
PW Assessment Testing 4th Grade
SC E Day (Even Classes 2,4,6)
SW E Day
7:15a
SW Meeting 1008B - Bloomberg
7:30a
SW AP Late Testing - 1109 - Greenway
8:00a
SW Social Studies Guest Speaker Program - Black Box Theater - Hunter
8:30a
BC WatchDOGS Volunteer - Hiram Sachs - Grimm
8:45a
PW Cafecitos
9:30a
EL 5th Gr. Benaroya Hall - Seattle Symphony
9:30a
SW Meeting 2208A - Hufford
9:40a
SW EOC Biology Meeting - Library - Crocker
9:40a
SW Fall Sports Team Captain Pictures - Commons
1:45p
PW Cafecitos
2:40p
SW EOC Algebra Test Review Session - Room 2106
2:45p
SW Homework Club - 1603
2:45p
SW Meeting 1202 - Bloomberg
3:00p
BC PTA Chess Club Wizards Grds K-6 Library 3-4pm
3:00p
BC PTA Smart With Art Grds K-6 M3 3-4:15pm
3:00p
BC STEM for 6th Grade in rm 22 3-4:10pm
3:00p
BC TALENT SHOW AUDITION/REHEARSALS - K-6 GYM 3-4:30PM
3:00p
PW Advanced Steel Drums
3:00p
RC Talent Show Dress Rehearsal
3:05p
PW Chess K-6th
3:05p
PW Cullinary Arts Second Session 2-6th
3:05p
PW Game Design
3:05p
PW Soccer K-3 Thursday Group
3:05p
PW Talent Show Prep Class K-6th
3:30p
SW Grade Upload to Data Dashboard
4:00p
EIN Track & Field League Prelim @Everett Stadium
4:00p
KMS League Pre-Lim Track Meet (AWAY)
4:00p
KMS League Pre-Lim Track Meet (AWAY)
4:00p
SW Brookside Drama - Theater
6:30p
SW Football Parent Meeting - Main Gym
7:30p
SC Spring Play, Theater
20
KMS - O=ODD
SC O Day (Odd Classes 1,3,5)
SW O Day
7:00a
SW Meeting - Library - John W. Morefield Award Ceremony for Bill Dunbar
7:30a
SW AP Late Testing - 1109 - Greenway
8:00a
SW Social Studies Guest Speaker Program - Black Box Theater - Hunter
8:30a
SW Transition Team Staff Mtg. - 1202
8:30a
WatchDOGS Volunteer - Matt Isbell - Bruce
9:40a
SW EOC Biology Meeting - Library - Crocker
3:00p
BC Axis and Allies Club Grds 4-6 - Rm 25 3-4pm
3:00p
BC PTA 1 0n 1 Flag Football Grds 2-5 Gym 3-4pm
4:00p
SW Brookside Drama - Theater
5:30p
PW PTA Talent Show / Auction
6:00p
EL PTA Dance Night
6:00p
HT - PTA Art Walk and Fundraiser
6:30p
RC Talent Show
7:30p
SC Spring Play, Theater
21
10:00a
BC Goodwill Fundraiser 10-2pm - Briarcrest Parking Lot
11:00a
BC PTA Spring Carnival
5:00p
SW Brookside Drama - Theater
7:30p
SC Spring Play, Theater
22
2:00p
SC Spring Play, Theater
23
EL 6th Grade to Camp Orkila
KMS - A=ALL *SPECIAL SCHEDULE
SC Special A Day - SBAC ELA & Math Testing - Sophomores
SC Wellness Week
SW A Day SBAC ELA Testing - 10:30 a.m. Late Start
SW Culinary Arts 1109 - Dillard
7:00a
HT - 6th Grade Camp Orkila Field Trip (Overnight)
8:30a
KMS - MSP Science (8th Only)
8:30a
WatchDOGS Volunteer - David Pyle - Olson
9:30a
SW Meeting 2208A - Hufford
10:30a
BC Community Story Time in the Library 10:30-11am
11:15a
HT - Room 16 Bike Rodeo to MP
11:45a
BC Kind FT RMS 1, 2, 3, & 4 TO THE BEACH 11:45-2PM
12:00p
SW Meeting 2208A - Grace Weigel
1:00p
SW Meeting 1202 - Cha
2:45p
HT - All School SING
2:45p
SW Homework Club - 1603
2:45p
SW PLC or Dept. Meeting Time
3:00p
BC Soccer Club Grds 1 & 2 3-4pm Mondays
3:05p
PW Legos Jr Robotics 4-6th
3:05p
PW Visual Arts K-2
7:00p
Regular School Board Meeting
24
EL 6th Grade to Camp Orkila
HT - 6th Grade Camp Orkila Field Trip (Overnight)
KMS - E=EVEN
PW Assessment Testing 4th Grade
SC Special E Day - SBAC ELA & Math Testing
SW Culinary Arts 1109 - Dillard
SW E Day SBAC ELA Testing - 10:30 a.m. Late Start
8:00a
SW Meeting 1202 - Cha
8:30a
WatchDOGS Volunteer - Tom Markwardt - Mar
9:30a
SW Meeting 2208A - Hufford
10:30a
SW Counseling Office Staff Meeting - 1008B
12:00p
SW Meeting 1008B - Scott Irwin
12:15p
SW Meeting 2208A - Grace Weigel
1:30p
SW Meeting 1202 - Moquin (MM)
2:40p
SW EOC Algebra Test Review Session - Room 2106
2:45p
SW Homework Club - 1603
3:00p
BC Axis and Allies Club Grds 4-6 - Rm 25 3-4pm
3:00p
BC Creative Authors' Workshop - 5th & 6th Grd - Rm 22
3:00p
BC Jump Rope Club 2 Grds K-6 Tues. 3-4pm
3:00p
BC PTA Creative Coding 4 Kids - Computer Lab - Grds 3-6 - 3-4:30pm
3:00p
BC STEM Club Grd 4 Rm 20 3-4pm
3:05p
PW Japanese K-6th
3:05p
PW Soccer K-3
3:05p
PW Taekwondo K-2
6:30p
BC K/1/2 Frog & Toad Performance 6:30pm
7:00p
KMS - Orchestras @ SC
7:00p
SC Concert, Theater (Orchestras)
25
EL 6th Grade to Camp Orkila
HT - 6th Grade Camp Orkila Field Trip (Overnight)
KMS - O=ODD
PW Assessment Testing 5th Grade
SC Special O Day - SBAC ELA & Math Testing
SW Culinary Arts 1109 - Dillard
SW O Day SBAC ELA Testing - 10:30 a.m. Late Start
9:30a
SW Meeting 2208A - Hufford
1:00p
SW Meeting 1202 - Mills
2:45p
SW Homework Club - 1603
2:45p
SW Meeting 1202 - Richards
3:00p
BC PTA Drama Club Grds K-6 Gym 3-4:45pm
3:05p
PW Dance Hip Pop 3-6th
3:05p
PW Football 3-6th
3:05p
PW Improvisational Comedy 3-6th
3:05p
PW Spanish K-6th
4:00p
EIN Track & Field League Championship Meet @Shoreline Stadium
4:00p
KMS League Championship Track Meet (AWAY)
6:00p
BC Yoga Class for Adults - $10 Drop-In Fee
7:00p
LFP Music Showcase
7:00p
SW/SC Film Festival - Main Theater
26
EL 6th Grade to Camp Orkila
KMS - E=EVEN
PW Assessment Testing 3rd Grade
SC Special E Day (Mock Car Crash- Jrs. & Srs.) (Fr. & Sophs. to Commons & Theater)
SW Culinary Arts 1109 - Dillard
SW E Day
SW LINK Training
12:00a
HT - 6th Grade Camp Orkila Field Trip (Overnight)
8:00a
KMS - Principals Coffee
8:00a
SW Psychology Experiment - 1202 - Messner
8:30a
BC WatchDOGS Volunteer - Jamie Dutton - Bruce
9:30a
SW Meeting 2208A - Hufford
2:40p
SW EOC Algebra Test Review Session - Room 2106
2:45p
SW Homework Club - 1603
2:45p
SW Meeting 1008B - Cha
3:00p
BC PTA Chess Club Wizards Grds K-6 Library 3-4pm
3:00p
BC PTA Smart With Art Grds K-6 M3 3-4:15pm
3:00p
BC STEM for 6th Grade in rm 22 3-4:10pm
3:00p
BC TALENT SHOW AUDITION/REHEARSALS - K-6 GYM 3-4:30PM
3:00p
PW Advanced Steel Drums
3:05p
PW Chess K-6th
3:05p
PW Cullinary Arts Second Session 2-6th
3:05p
PW Soccer K-3 Thursday Group
6:30p
HT - PTA Skating Party
6:30p
MP Arts Festival
6:30p
SW AVID Night - Main Theater
6:30p
SY Kindercreation
7:00p
SW Flag Team New Parent Meeting - Career Center - K. Parker
27
KMS - Japanese School Visit (Daytime)
KMS - O=ODD
SC O Day (Odd Classes 1,3,5)
SW O Day
7:00a
SC HOM Reception (May/Jun), Library
7:30a
SW Late Testing 1603 - Swanson
8:30a
BC WatchDOGS Volunteer - Brandon Woodward - Holdridge
8:30a
SW Transition Team Staff Mtg. - 1202
9:10a
HT - 3rd G Rm13, Field Trip Shoreline Community College
9:30a
HT - 3rd G Rm17, Field Trip Shoreline Community College
9:30a
MP - Zaniac Alex Zerbe/King Co. Summer Reading Program Kick-Off Assembly
9:30a
SW Psychology Experiment - 1109 - Messner
9:30a
SW School Board Rep Meeting - 1202 - Swanson
9:30a
SY Variety Show
10:30a
HT - 5th G Field Trip to Boeing Creek
10:40a
HT - 3rd G Rm15, Field Trip Shoreline Community College
11:00a
RC Popcorn Day
12:00p
SW Filmmaker Presentation - Black Box Theater - Stearns
12:00p
SW SEA/SESPA/Admin Lunch 1202 - Dunbar
2:35p
SW Interact Hunger Awareness Event - Commons - Murray
3:00p
BC Axis and Allies Club Grds 4-6 - Rm 25 3-4pm
3:00p
BC PTA 1 0n 1 Flag Football Grds 2-5 Gym 3-4pm
3:05p
PW Drama K-6th
3:05p
PW French K-6th
3:05p
PW Legos Jr Engineer K-3
3:05p
PW Visual Arts 3-6th
28
29
30
Memorial Day
EIN No School-Memorial Day
31
BC Newsbriefs
KMS - E=EVEN
KMS - Progress Report / Data Dashboard Day
SC E Day (Even Classes 2,4,6)
SW Culinary Arts 1202 - Dillard
SW E Day
8:00a
SW Meeting 1008B - Cha
8:30a
BC WatchDOGS Volunteer - Sam Brown - Olson
9:20a
HT - 3rd G, Field Trip UofW Botanical Gardens Abortetum
9:30a
SW Meeting 2208A - Hufford
9:30a
SW Psychology Experiment - 1109 - Messner
10:30a
SW Counseling Office Staff Meeting - 1109
12:10p
SW Shoreline Parks & Recreation Outreach - 1603 Alumni Room
1:30p
3rd grade music rehearsal
2:40p
SW EOC Algebra Test Review Session - Room 2106
2:45p
SW Homework Club - 1603
3:00p
BC Creative Authors' Workshop - 5th & 6th Grd - Rm 22
3:00p
BC STEM Club Grd 4 Rm 20 3-4pm
3:05p
PW Japanese K-6th
3:05p
PW Taekwondo K-2
4:00p
SW Drill Leadership & Parent Fundraising Group 1603 - S. Riley
4:30p
BC Zumba Class (Adult)In Gym Instructor is Jessica Gleason 4:30-5:30pm
6:30p
KMS - Jazz Band Performance
7:00p
SC Academic Awards, Theater
7:00p
SW National Honor Society Induction Ceremony - Main Theater - Eddy
1
KMS - O=ODD
SC O Day (Odd Classes 1,3,5)
SW Culinary Arts 1202 - Dillard
SW O Day
8:30a
BC WatchDOGS Volunteer Mike Rossotto (Grabow)
9:15a
HT - 4th Grade Field Trip to Brightwater Environmental Center
9:15a
HT - Kindergarten Field Trip to Woodland Park Zoo
9:30a
SW Meeting 2208A - Hufford
9:30a
SW Psychology Experiment - 1109 - Messner
9:40a
SW Senior Meeting - Main Theater
2:45p
SW Homework Club - 1603
3:00p
BC PTA Drama Club Grds K-6 Gym 3-4:45pm
3:05p
PW Dance Hip Pop 3-6th
3:05p
PW Improvisational Comedy 3-6th
3:05p
PW Spanish K-6th
5:00p
SW Track Awards - Commons
6:00p
BC Yoga Class for Adults - $10 Drop-In Fee
6:30p
SW Senior Spree Chaperone Meeting - Career Center
7:00p
SC Booster Club Meeting, Library
7:00p
SW One-Act Festival - Black Box Theater
7:14p
PW Spring Concert
7:30p
SC Concert, Theater (FB, SYB, WE)
2
KMS - E=EVEN
SC E Day (Even Classes 2,4,6)
SW Culinary Arts 1202 - Dillard
SW E Day
SW EOC Test Cave - 1603
7:15a
SW Meeting 1008B - Cha
8:30a
BC WatchDOGS Volunteer - John Schmidt - Beard
9:30a
SW Meeting 2208A - Hufford
11:00a
SW Admin Team Lunch - 1202
2:00p
HT - Volunteer Appreciation Tea
2:40p
SW EOC Algebra Test Review Session - Room 2106
2:45p
SW EOC Biology Review Session
2:45p
SW Homework Club - 1603
2:45p
SW Meeting 1008B - Wellington
3:00p
BC PTA Chess Club Wizards Grds K-6 Library 3-4pm
3:00p
BC STEM for 6th Grade in rm 22 3-4:10pm
3:00p
BC TALENT SHOW AUDITION/REHEARSALS - K-6 GYM 3-4:30PM
3:00p
PW Advanced Steel Drums
3:00p
PW Volunteer Tea
3:05p
PW Chess K-6th
3:05p
PW Cullinary Arts Second Session 2-6th
3:30p
SW Grade Upload to Data Dashboard
5:30p
SW Softball Banquet - Commons - P. Jensen
6:00p
BC PTA All School Skate Party at Lynnwood Bowl & Skate 6pm-8pm,
6:15p
KMS - Science Fair
7:00p
BKS Band & Orchestra concert
7:00p
KMS - Academic Award Night
7:00p
SY Music Showcase
7:30p
SW Jazz Night - Main Theater
3
KMS - O=ODD
SC O Day (Odd Classes 1,3,5)
SW EOC Test Cave - 1603
SW O Day
8:00a
SW Meeting 1008B - Wellington
8:30a
BC WatchDOGS Volunteer - Joseph Leedom - Shin
8:30a
SW Transition Team Staff Mtg. - 1202
9:00a
RC Patrol Wild Waves field trip
9:15a
3rd Grade Music Concert
9:15a
BC 3rd Grd FT Rms 10 & 11 to Hibulb Cultural Ctr
2:30p
SW Meeting 1202 - Ceesay
3:00p
BC PTA 1 0n 1 Flag Football Grds 2-5 Gym 3-4pm
3:05p
PW Drama K-6th
3:05p
PW French K-6th
6:00p
SC Art Expo, Theater Lobby
7:00p
BC TALENT SHOW - GYM - JUNE 3, 2016 - 7PM
7:00p
SC Tattoo Coffeehouse, Commons
7:00p
SW One-Act Festival - Black Box Theater
4
SW EOC Test Cave - 1603
7:30a
SW SAT - Moquin
9:00p
SC Prom - Seattle Art Museum
9:00p
SW Senior Prom - Future of Flight Aviation Center